Le 30 Ans,L'age de Sage

-           خاله ، شمع چند سالگی باید بگیریم برات؟

-          شمعِ 30 سالگی (خودم از طنین صدای خودم جا می خورم)

-          آها ، فشفشه هم پس بگیریم.

-          باشه

لحظاتی بعد، کوچولوی همیشه مهربان به جنب و جوش می افتد تا برای من شمع 30 سالگی جور کند و من با یک فوت با دهه ی 20 زندگی برای همیشه وداع کنم .

روزهایی بود که آرزوداشتم فقط 30 سال عمر کنم. چون سی برایم عدد بزرگی بود و مطمئن بودم که تا فرارسیدن آن حتما همه ی کارهایی که دلم می خواسته در این چند صباح عمر انجام دهم، تمام کرده ام.

شاید هم می توانستم این خواسته را ( که واقعا در دهه ی 20 از آمال قلبی من بود) به انجام برسانم و حالا راحت تر شمع را فوت کنم. اما نشد یا نتوانستم یا شاید رک و راستش را بگویم نخواستم.

می گویند سن که بالاتر می رود آدمیزاد پول دوست تر می شود و در مصرف و استفاده از مال(حتی در مواقع ضروری) خساست به خرج می دهد! لابد من هم در استفاده از توان و قابلیت هایی که فکر می کردم دارم کمی تا قسمتی کنس بودم که حالا 30 سال گذشته و هنوز کلی کارِ ناتمام و نیمه تمام برای باقی مانده است. شاید هم من پرتوقع هستم و چند هندوانه را می خواهم با دستی بردارم که تازه گاه به گاه خواب هم می رود!

نمی دانم چرا سال های گذشته اینقدر دلتنگ روزهای کودکی و نوجوانی نمی شدم و از هر علامت و نشانه ای که مرا به آن دوران ها می برد، اینقدر استقبال نمی کردم. حالا اما دوست دارم ساعت ها به عکس های قدیمی نگاه کنم ، یا به سراغ دفترخاطرات روزهای مدرسه بروم و نوشته های قدیمی ام را ورق بزنم.  میل دارم با پدرم ترانه های قدیمیی را زمزمه کنم که وقتی بغلم میکرد و مرا روی لبه دیوار منبع آب محله کودکی ها می گذاشت تا راه بروم و از بوته های وحشی یاس های رازقی که سر از لای نرده ها بیرون آورده بودند بچینم، برایم می خواند.گاهی هم یادی از روزهای بی خیالی و خنده های الکی خوشمان در دانشگاه می کنم که آن روز ها اینقدر دستخوش جنایات و اعمال شقاوت بار نشده بود.

کم کم ولی سختی ها ی زندگی چهره واقعی خود را بروز دادند و دنیای شاد و فانتزی جای خود را به حقایقی تلخ و اجتناب ناپذیر داد که دیگر برای رهایی از زخم هایش نمی توانستی به گریه های شبانه زیر پتواکتفا کنی.

شاید هم زیادی حساس شده ام و خیال کردم هرکس که به سی  می رسد باید حالتی بحران زده  و افسرده به خود بگیرد! هرچند شرایط ملتهب و ناپایدار درونی و بیرونی هم به این حس و حال دامن می زند ونفتی است که آتش روح و جسمم را شعله ورتر می کند. ولی دلیلی نمی بینم که این فضای پیچیده ی درونی را به  اعداد منتج از شناسنامه نسبت دهم چراکه مطمئنم این حالات و تفکرات با من بزرگ شدند و امروز قطعا می بایست در همین جایگاهی باشند که پیدایشان می کنم.

هرچند گاهی از حدتحمل من خارج است که این همه دغدغه و آشوب درونی را برتابم و شاید این همان دلیلی بوده که نمی خواستم شمع امسال را فوت کنم!

-          خاله می شه منم با شما فوت کنم؟

-          آخه خاله جون اونوقت تو هم 30 سالت می شه که!

-          نه نمی شه . آخه من 6 سالمه ! با شمع فوت کردن که 30 سالم نمی شه!

 

راست می گفت . این دودِ شمع های فوت شده نیست که سن مارو با خودش می بره. این خودِ ما هستیم که به این اعدادِ پارافینی روی کیک تولدمان معنا می دهیم.

/ 5 نظر / 23 بازدید
فرشته ی خط خطی

صدای پای عید می آید. عید قربان عید پاک ترین عیدها است عید سر سپردگی و بندگی است. عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است. عید قربان عید نزدیک شدن دلهایی است که به قرب الهی رسیده اند. عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است. عید سعید قربان مبارککککککککککک[گل]

payar

گاهي اوقات تصادفي به موردي يا موضوعي يا حتي وبلاگي برخورد کردم که پر از نتايج خوب و پر بار حاصل مي شود سرزدن به وبلاگ شما هم تصادفي بود که باعث شد مدت زيادي در ان جست و جو کنم اين موضوع براي من خيلي جالب بود و باعث شد هميشه بهتون سر بزنم حتما اين رابطه متقابل هم ميتواند باشد و چون کاربران زيادي از سايتم بهره مند ميشوند براي تبليغ اگر بازديدتان کم م? باشد مناسب است

درپایان جاودانه زیستن

هرچند سی سالگی هنوز جوانی ست واز نظر ( مطلق ) عدد هنوز در برابر عمرمتوسط آدمی ، کوچک است ، امااگر سی سالگی درزنان را معادل چهل سالگی درمردان بدانیم ، سی سالگی سن جمع بندی ست. چه کرده ای و چه می خواهی بکنی؟سی سالگی ، آغاز مسئولیت هاست.لیکن به قول بزرگان ، بهترین راه پیش بینی آینده آن است که خودت آن را خلق کنی. همان که خودت در انتهای نوشته ی بسیار زیبایت ، به تعبیری دیگرگفته ای.سعی کن در دهه ی سی آن نباشی که از ده سالگی به بعد بوده ای. اما صفای کودکانه ی ده سال اول می تواند با پختگی سال های پیش رو ، ترکیب خوش آیندی بیافریند. راستی ، خوشحالم که با وبلاگتون آشنا شدم.

صادق

گرچه مقداری دیر ! اما تولدت مبارک سلام