چو ايران نباشد ...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چندي پيش مطلبي نوشته بودم درخصوص تهاجم فرهنگي و علاقه بي حد و حصر ساكنان امروزي ايران زمين به فرهنگ و زبان بيگانگان و اشاره اي داشتم به اين موضوع كه تاريخ تمدن دراين سرزمين به عقيده من موجبان ننگ ماست تا افتخارمان.

چند روز پيش مطلبي مي خواندم درمورد اينكه چرا بايد به اين سرزمين آبا و اجدادي مفتخرباشيم، هرچند هنوز هم معتقدم خواندن اين مطلب بيشتر ازآنكه موجبات سربلندي و افتخار مرا فراهم كند بيش از پيش سرافكنده  و شرمسارم كرد و علي رغم اينكه درصحت برخي از اطلاعات ارائه شده ترديد دارم ليكن  با به ياد آوردن فيلمي به نام پارسه كه حكومت داريوش كبير را با اطلاعاتي مشابه اين مقاله به تصوير كشيده بود (مستندي كه برحسب اتفاق درجشنواره يادگار و به دعوت دوستي عزيز شانس ديدنش را پيدا كردم و به گمانم با اينكه براي سيما و پخش تلويزيوني تهيه شده بود ، هيچگاه نمايش داده نشد) و با فرض اينكه حتي اگر 50% موضوعات مطرح شده درست بوده و پايه و اساس دقيقي داشته باشند ، بازهم مطلب جالب و باارزشی برای خواندن است ، مقاله را عينا و بدون تغيير جهت اطلاع ساير دوستان دراينجا مي آورم :<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

چرا بايد به ايران افتخار كنيم ؟

آيا ميدانيد : اولين مردماني كه سيستم اگو يا فاضلاب را جهت تخليه آب شهري به بيرون از شهر اختراع كرد ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه اسب را به جهان هديه كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه حيوانات خانگي را تربيت كردند و جهت بهره مندي از آنان استفاده كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه مس را كشف كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه آتش را در جهان كشف كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه ذوب فلزات را آغاز كردند ايرانيان بودند در شهر سيلك در اطراف كاشان .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه كشاورزي را جهت كاشت و برداشت كشف كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه نخ را كشف كردند و موفق به ريسيدن آن شدند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه سکه را در جهان ضرب كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه عطر را براي خوشبو شدن بدن ساختند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه كشتي يا زورق را ساختند ايرانيان بودند به فرمان يكي از پادشاهان زن ايراني.
آيا ميدانيد : اولين ارتش سواره نظام در دنيا توسط سام ايراني اختراع شد با 115 سرباز .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پيش در جنوب ايران ، ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه شيشه را كشف كردند و از آن براي منازل استفاده كردند ايراينان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه زغال سنگ را كشف كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه مقياس سنجش اجسام را كشف كردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه به كرويت زمين پي بردند ايرانيان بودند .
آيا ميدانيد : اولين مردماني كه قاره آمريكا را كشف كردند ايراينان بودند و كريستف كلب و واسكودوگاما بر اثر خواندن كتابهاي ايراني كه در كتابخانه واتيكان بوده به فكر قاره پيمايي افتادند .
آيا ميدانيد : كلمه شاهراه از راهي كه كورش کبير بين سارد پايتخت كارون و پاسارگاد احداث كرد گرفته شده است .
آيا ميدانيد : كورش كبير در شوروي سابق شهري ساخت به نام كورپوليس كه خجند امروزي نام دارد .
آيا ميدانيد : كورش پس از فتح بابل به معبد مردوك رفت و براي ابراز محبت به بابلي ها به خداي آنان احترام گذاشت و در همان معبد كه بيش از 1000 متر بلندي داشت براي اثبات حسن نيت خود به آنان تاج گذاري كرد .
آيا ميدانيد : اولين هنرستان فني و حرفه اي در ايران توسط كورش كبير در شوش جهت تعليم فن و هنر ساخته شد .
آيا ميدانيد : ديوار چين با بهره گيري از ديواري كه كورش در شمال ايران در سال 544 قبل از ميلاد براي جلوگيري از تهاجم اقوام شمالي ساخت ، ساخته شد .
آيا ميدانيد : اولين سيستم استخدام دولتي به صورت لشگري و كشوري به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگي و گرفتن مستمري دائم را كورش كبير در ايران پايه گذاري كرد .
آيا ميدانيد : كمبوجبه فرزند كورش بدليل كشته شدن 12 ايراني در مصر و اينکه فرعون مصر به جاي عذر خواهي از ايرانيان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با 250 هزار سرباز ايراني در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از ميلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدليل آمدن قحطي در مصر مقداري بسيار زيادي غله وارد مصر كرد . اكنون در مصر يك نقاشي ديواري وجود دارد كه كمبوجيه را در حال احترام به خدايان مصر نشان ميدهد . او به هيچ وجه دين ايران را به آنان تحميل نكرد و بي احترامي به آنان ننمود .
آيا ميدانيد : داريوش کبير با شور و مشورت تمام بزرگان ايالتهاي ايران كه در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهي برگزيده شد و در بهار 520 قبل از ميلاد تاج شاهنشاهي ايران رابر سر تهاد و براي همين مناسبت 2 نوع سكه طرح دار با نام داريك ( طلا ) و سيكو ( نقره )
را در اختيار مردم قرار داد كه بعدها رايج ترين پولهاي جهان شد .
آيا ميدانيد : داريوش كبير طرح تعلميات عمومي و سوادآموزي را اجباري و به صورت كاملا رايگان بنيان گذاشت كه به موجب آن همه مردم مي بايست خواندن و نوشتن بدانند كه به همين مناسبت خط آرامي يا فنيقي را جايگزين خط ميخي كرد كه بعدها خط پهلوي نام گرفت . ( داريوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود مي انديشيد . )
آيا ميدانيد : داريوش در پايئز و زمستان 518 - 519 قبل از ميلاد نقشه ساخت پرسپوليس را طراحي كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندين تن از معماران مصري بروي كاغد آورد .
آيا ميدانيد : داريوش بعد از تصرف بابل 25 هزار يهودي برده را كه در آن شهر بر زير يوق بردگي شاه بابل بودند آزاد كرد ..
آيا ميدانيد : داريوش در سال دهم پادشاهي خود شاهراه بزرگ كورش را به اتمام رساند و جاده سراسري آسيا را احداث كرد كه از خراسان به مغرب چين ميرفت كه بعدها جاده ابريشم نام گرفت .
آيا ميدانيد : اولين بار پرسپوليس به دستور داريوش كبير به صورت ماكت ساخته شد تا از بزرگترين كاخ آسيا شبيه سازي شده باشد كه فقط ماكت كاخ پرسپوليس 3 سال طول كشيد و کل ساخت کاخ ?? سال به طول انجاميد .
آيا ميدانيد : داريوش براي ساخت كاخ پرسپوليس كه نمايشگاه هنر آسيا بوده 25 هزار كارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به كار گماشته بود و به هر استادكار هر 5 روز يكبار يك سكه طلا ( داريك ) مي داده و به هر خانواده از كارگران به غير از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن - كره - عسل و پنير ميداده است و هر 10 روز يكبار استراحت داشتند .
آيا ميدانيد : داريوش در هر سال براي ساخت كاخ به كارگران بيش از نيم ميليون طلا مزد مي داده است كه به گفته مورخان گران ترين كاخ دنيا محسوب ميشده . اين در حالي است كه در همان زمان در مصر كارگران به بيگاري مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد كه با شلاق نيز همراه بوده است .
آيا ميدانيد : تقويم كنوني ( ماه 30 روز ) به دستور داريوش پايه گذاري شد و او هياتي را براي اصلاح تقويم ايران به رياست دانشمند بابلي "دني تون" بسيج كرده بود . بر طبق تقويم جديد داريوش روز اول و پانزدهم ماه تعطيل بوده و در طول سال داراي 5 عيد مذهبي و 31 روز تعطيلي رسمي كه يكي از آنها نوروز و ديگري سوگ سياوش بوده است .
آيا ميدانيد : داريوش پادگان و نظام وظيفه را در ايران پايه گزاري كرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزير بايد به خدمت بروند و تعليمات نظامي ببينند تا بتوانند از سرزمين پارس دفاع كنند .
آيا ميدانيد : داريوش براي اولين بار در ايران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاك -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنيان نهاد .
آيا ميدانيد : اولين راه شوسه و زير سازي شده در جهان توسط داريوش ساخته شد .
آيا ميدانيد : داريوش براي جلوگيري از قحطي آب در هندوستان كه جزوي از امپراطوري ايران بوده سدي عظيم بروي رود سند بنا نهاد .
آيا ميدانيد : فيثاغورث كه بدلايل مذهبي از كشور خود گريخته بود و به ايران پناه آورده بود توسط داريوش كبير داراي يك زندگي خوب همراه با مستمري دائم شد .
آيا ميدانيد : در طول سلطنت داريوش كبير 242 حكمران بر عليه او شورش كرده بودند و او پادشاهي بوده كه با 242 مورد شورش مقابله كرد و همه را بر جاي خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ايران بسط داد . او در سال آخر پادشاهي به اندازه 10 ميليون ليره انگلستان ذخيره مالي در خزانه دولتي بر جاي گذاشت .


*** داريوش در سال 521 قبل از ميلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پايين اجتماع خشنود نيستم .. ***


ياد آنان گرامي . شايد  با علم به ريشه هاي فرهنگي و تمدن غني و تفكري كه بر تاريخ ميهن ما حاكم بوده است ، سعي كنيم به احترام گذشتگانمان ذره اي بينديشيم و در ميهن پرستي آنان را الگوی خود قرار دهيم.

 

 

 

/ 3 نظر / 21 بازدید
raha

خيلی عجيب و غير منطقی نيست اين‌ها به نظرت؟ می‌دونم داری می‌گی شايد ۵۰ درصدش درست باشد اما اين به من هيچ حسی از وطن‌پرستی که نمی‌دهد هيچ٬ بيشتر از خودم و ملتم بدم می‌آيد که چنين خزعبلاتی می‌نويسند. بر فرض هم که همه‌اش درست هم باشه٬ خوب که چی؟ کسی می‌آيد بگه ملت ايران در طول تاريخ کدوم اولين گندها رو زده‌اند؟ يا الان چه جور آدمايی هستند؟ يا آن همه پيشينه تاريخی اصلا چه دستاوردی برای ما داشته؟ آيا چيزی ازش ياد گرفته‌ايم و ...؟

mirror cracking material

به نظرمن همين اندازه که ميدانيم و خواندن و ديدن و شنيدن مطالبی از اين دست به ما ميگويد که به قول تو قبلا چه بوده ايم و الان درمقايسه با گذشته حداقل خودمان چه آدمهايی هستيم و تنها دستاورد آن برایمان یک غرور کاذب و به قولی طبل توخالی بودن است برای احساس نفرت و اشمئزاز کافی است و هدف من هم از عنوان کردن اين مطالب دقيقا همين بوده .

آشنا

در این که بخش عمده ای از این (آیا می دانید) ها جعل کارهای دیگران به نام داریوش و ایرانی ها می باشد شکی نیست. ولی مسئله ی اساسی این است که من چه نسبتی با آدم ۲۰۰۰ سال پیش دارم ؟ گیرم که او خیلی کارها کرده بود.آیا می خواهیم بگوییم که ما از نظر ژنتیک با پارسیان یا مادها یکی هستیم؟ که نیستیم. می خواهیم بگوییم در آن شرایط تاریخی و اقلیمی آن ها آن قدر خوب بوده اند؟ که همه ی آن شرایط عوض شده. تازه اگر قرار است به چیزی ببالیم باید به آثار هنری و محصول نبوغ فکری و اندیشه ورزی ساکنان این محدوده افتخار کنیم که متاسفانه به علت در جازدن؛ آن هم امروزه چندان خریداری ندارد.